Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie
Odsłony: 1076

 

 

Wspólne pasje matki i córki ?

Mieszkanka gminy Konstantynów Mariola Szamuk jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Janowie Podlaskim. Od lat interesuje się haftem krzyżykowym, a pierwszymi pracami były pejzaże. W latach młodości próbowała swoich sił w szydełkowaniu wykonując głównie serwetki. W roku 2011 uczestniczyła w projekcie ?Przy wiejskim stole. Działania integracyjne w Gminie Konstantynów? i od tej pory jej największym zainteresowaniem stało się rękodzieło artystyczne.

Warto zauważyć, iż swoje zdolności oraz zamiłowanie w tym kierunku Pani Mariola przelała również na piętnastoletnią córkę Dominikę, uczennicę Gimnazjum im. Cypriana Norwida w Konstantynowie.

 Wspólna pasja matki i córki związana z rękodziełem rozpoczęła się od różyczek
z krepiny oraz bombek zdobionych metodą karczochową. Ponadto obie twórczynie od 3 lat uczęszczają na warsztaty artystyczne prowadzone w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie.

Od początku największym zainteresowaniem Dominiki był haft krzyżykowy. Pierwszą kanwę otrzymała w prezencie bożonarodzeniowym od mamy, co zapoczątkowało rozwój zamiłowania tą dziedziną rękodzieła. Od tego czasu wyhaftowała wizerunek Ojca Pio, Papieża Jana Pawła II, a także inne motywy: magnolie, grzybek, lisek, martwa natura. Warto zauważyć, iż Dominika dwukrotnie otrzymała I nagrodę za haft krzyżykowy w kategorii dziecięcej w konkursie ?Igłą malowane? w Sitniku w 2013 (za wizerunek Ojca Pio i liska) i 2015 r. (za portret Papieża Jana Pawła II i magnolie) oraz zajęła pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Konstantynowie na zakładkę.

Wśród prac Pani Marioli i jej córki znajdują się różnorodne ozdoby bożonarodzeniowe: choinki z naturalnych materiałów, bombki z szyszek, z krepinowych kwiatków, ze wstążek, z quillingu, ozdoby wielkanocne ze sznurka i quillingu, a także wytwory ze skóry i zdobione metodą decoupage.

Jak podkreślają zgodnie mama i córka, rękodzieło stanowi dla nich doskonałą rozrywkę, relaks, a co najważniejsze dostarcza ogromu przyjemności. 

Swoimi wytworami obdarowują najczęściej bliskich oraz znajomych. Część prac gościła także na licznych wystawach twórczości artystycznej: pięciokrotnie podczas Powiatowych Prezentacji ?Za kolędę dziękujemy?, trzykrotnie na Dniach Konstantynowa oraz trzykrotnie na Dożynkach Powiatowych.

Dominika od kilku lat prowadzi blog: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., na którym regularnie prezentuje swoje rękodzieło.

                                                                                                                    Opracowanie: Ewelina Marczuk