Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie
Odsłony: 900

 

...foto osoby ...

 

Czesława Nitychoruk

 

Zafascynowana rękodzielnictwem (wykonawczyni prac szydełkowych i na drutach, hafciarka)

 

Urodziła się w 1951 r. Pochodzi z Jakówek gmina Janów Podlaski. Nauczyła się robić na drutach i szydełkiem jeszcze jako uczennica szkoły podstawowej. Doskonaliła się podpatrując innych. Wówczas modne były wszelkie ubrania wykonane ręcznie, więc wytworzyła ich niemało na własne potrzeby. Po wyjściu za mąż zamieszkała w Konstantynowie i urodziła swoją pierwszą córkę. To dla niej i następnej córki wymyślała jako ubranka szydełkowe arcydzieła. Praca twórcza Pani Czesławy trwa od ponad 30 lat. Nie da się zliczyć ilości prac jakie wykonała swoim córkom, wnuczkom i synowej. Bardzo często korzysta z wzorów drukowanych w gazetach. Potrafi także pięknie haftować różnymi technikami. Przez lata fascynacji robótkami ręcznymi powstała niezliczona ilość sukieneczek dla wnuczek, bluzeczek, sweterków, szali, serwetek, elementów dekoracyjnych domu, poduszeczek.

Najnowsze prace Pani Czesławy to całą seria aniołów na choinkę, których powstało już kilkadziesiąt. Część z nich w czasie Świąt Bożego Narodzenia będzie zdobiła choinkę w kościele parafialnym w Konstantynowie. Ostatnią pracą jest szydełkowe zdobienie drewnianej szkatułki.

Mamy w planach urządzenie wystawy prac Pani Czesławy podczas Dożynek Powiatowych w 2011 r., ufając, że zachwycą one swoją różnorodnością, precyzją, wielością i pięknymi wzorami tych, którzy będą je oglądali.